TEMPLE, Texas — Saturday was election day for many Central Texas school boards and city councils. Expect more from KCEN Channel 6 as we continue to update this page once election results trickle in. 

See the unofficial results below. 

Bell County

City of Temple 

  • City Council, District 1
    • Jessica Walker - winner (276)
    • Jeffrey Ware (75)
  • City Council, District 4
    • Gussie L. Daniels III (13)
    • Joey Agee (183)
    • Wendell C. Williams - winner (292)

City of Belton 

  • City Council - vote for four
    • David Leigh - winner (332)
    • Cindy Black (210)
    • Dan Kirkley - winner (339)
    • John Holmes - winner (310)
    • Craig Pearson - winner (343)

Note: Of the 492 residents who voted, 328 of them did it during early voting. 

City of Salado 

  • Alderman - vote for three
    • John Cole - winner (313)
    • Rodney W. Bell - winner (299)
    • Linda Reynolds (202)
    • Amber Dankert - winner (316)

Morgan’s Point Resort

  • Mayor
    • W.J. “Billy” Bryan (150)
    • Dwayne Gossett - winner (177)
  • City Council Members - vote for five
    • Larry Gossett (150)
    • Robbie Johnson - winner (169)
    • Ronny Snow - winner (235)
    • Bruce Allen Leonhardt Sr. - winner (197)
    • Dennis Green - winner (203)
    • Donna Hartman - winner (236)

Troy ISD

  • $18.25 million bond for facility improvements
    •  For - winner (291)
    • Against (114) 

City of Bartlett*

  • City Council - vote for two 
    • Isabel DeLaRosa Figueroa (24)
    • Bobby Freeman (59)
    • Mona Burnett (15)
    • Dean A. Roome (36)
    • Jessie J. Luna (14)
    • Sharon Randig (18)

*These are the Bell County side election results. A winner will be determined once the Williamson County side votes are counted.  

City of Killeen

Killeen's early voting results have come in. Officials have reported the results of one out of three election day polling places. 

  • City Council, District 2
    • Will Baumgartner (69)
    • Debbie Nash-King - winner (446)
    • Mellisa Brown (89)
  • City Council, District 3
    • Jim Kilpatrick - winner (348)
    • Tolly James, Jr. (97)
    • Sandra Blankenship (299)
  • City Council, District 4
    • Brockley King Moore (121)
    • Steve Harris - winner (181)

Killeen ISD

  • Board of Trustees, Place 1
    • Shelley Hargus Wells - winner (1748)
    • Lan Carter (1044)
  • Board of Trustees, Place 2
    • Susan Jones - winner (1807)
    • D. Michael Jones (956)
  • Board of Trustees, Place 3
    • Robert People (847)
    • Corbett Lawler - winner (1421)
    • Stan Golaboff (475)

As of 9:30 p.m., the district said it was waiting for one more precinct to report. Chief communications officer Terry Abbott said it wouldn't change the outcome of the elections. 

City of Rogers

  • Mayor
    • Tammy Cockrum - winner (93)
    • Billy Crow (92)
  • City Council, vote for two
    • Henry Garza - winner (86)
    • Justin Powell (68)
    • Thomas Allen Williams - winner (84)
    • Della R. lashbrook (53)
    • Matt Salladay (43)

Rogers ISD

  • School Board - vote for three
    • Cathy Bruggman (112)
    • Jesus Mejia (142)
    • Jeremy Pelley (58) 
    • Trey Richter - winner (222)
    • Ryan Sebek - winner (154)
    • David Schiller - winner (173)

McLennan County

City of Bellmead

  • City Council Member, Place 2
    • Travis Gibson - winner (66)
    • Ioan Faur (35)

City of Crawford

  • Mayor
    • Franklin Abel - winner (191)
    • Marilyn Judy (89)
  • City Council Members, vote for two
    • Lewis Snow (161)
    • Shane Spence - winner (193)

Crawford ISD

  • Board of Trustees, vote for three
    • Darren Hayes (174) 
    • Casey Abel (160)
    • Amy Maddox - winner (254) 
    • Michael Wiethorn (220)
    • Chad Lewis - winner (269)
    • Ricky Steinkamp - winner (264)
  • Proposition A - $1.85 million bond
    • For - winner (342)
    • Against (147)

City of Hewitt

  • City Council – Ward 1
    • Travis Bailey (263)
    • Charles Turner - winner (406)
  • City Council – Ward 3
    • AC “Tony” Martinez (153)
    • Erica Bruce - winner (556)
  • City Council – Ward 4 (At-Large)
    • Adam Miles (73)
    • Betty Orton (184)
    • Michael Bancale - winner (245)
    • Mike Field (197)
    • Kurt Krakowian (29)

Midway ISD

  • Board of Trustees, Place 6
    • Andrew B. Popejoy - winner (899)
    • Ivan A. Green (389)

Robinson ISD

  • $31.5 million bond for school facilities
    • For (535)
    • Against - winner (1,219) 

City of Mart

  • City Council Members - vote for two 
    • Kollin Behrghundi (74)
    • Tommy Roberson - winner (128)
    • Odell Nevills (98)
    • John Garrett - winner (143)
  • City Council Member (unexpired term)
    • Trevor Baize (135)
    • Haley Pankonien - winner (138)
    • Rhonda Honeycutt (113)

Lorena ISD

  • Board of Trustees - vote for two
    • Bruce Cresson - winner (304)
    • Denny Kramer - winner (319)
    • Russ Johnson (142)

City of Gholson

  • City Council - vote for three
    • Bob Meneely - winner (40)
    • George Kilgo - winner (39)
    • Russell Stanley Smith - winner (51)
    • Billy Sparks (26)

City of McGregor

  • City Council Member, Ward 5
    • Tony Ocampo
    • Alfredo M. Macedo
  • Local Option to legalize the sale of mixed beverages in restaurants
    • For
    • Against

McGregor ISD 

  • Board of Trustees, vote for four
    • Kyle R. Paschall - winner (295)
    • Chad Kasting (106)
    • Troy Zacharias (77)
    • Chris Knox (156)
    • Robbie Jo Allison - winner (245)
    • Shane Lorenz (26)
    • Joe Franks (119)
    • Gary Zacharias (24)
    • Chad Miller - winner (283)
    • Missy Zacharias (18)
    • Andrea McDaniel (29)
    • David Lillard - winner (303) 

Hamilton County

City of Hamilton

  • Council Member, vote for three
    • Henry Deleon (137)
    • Shelley Voges - winner (195)
    • John Galindo (130)
    • Beverly Elrod Gilstrap (122)
    • Todd Jordan - winner (249)
    • Eddie Ebeling (74)
    • George Beard - winner (245)

Milam County

City of Cameron 

  • City Council, At-Large
    • Ruth Humble Kruse (44)
    • Melissa Williams - winner (232)

Falls County

City of Marlin

  • Mayor
    • Carolyn R. Lofton - winner (334)
    • John Keefer (240)
    • Pat Hollins (52)
  • Councilmember, Precinct 1
    • Max D. Martinez - winner (107)
    • Susan R. Byrd (57)
  • Councilmember, Precinct 3
    • Terrence W. McDavid - winner (79)
    • Michael Magouirk (16)
  • Councilmember, Precinct 5
    • Neddie Pearl lang-Moore - winner (64)
    • Curtis T. Smith Jr. (32)
    • Chris Spain (12)